Connect with us

На път

Златна Прага – от Карловият мост до „У Флеку“ (Галерия)

Публикувана

на

Легендата разказва, че първата кралица на Чехия Любиша, надарена с красота, ум и ясновидство, предрекла създаването на града

Казват, че чешката столица е един от най-красивите градове в света. Затова е и магнит за туристите oт цял свят  с хилядите си забележителности, готови за декор на исторически филм  – от двореца „Храдчани“ до кръчмата на Швейк. Легендата разказва, че първата кралица на древна Чехия Любиша, надарена с красота, ум и ясновидство, предрекла създаването на Прага, която по слава щяла да стигне до звездите. Изпратила хора на мястото, където днес е замъка „Храдчани“, и им поръчала щом видят човек да гради праг на къщата си, да спрат и да издигнат нов град.
Историческата истина е съвършенно различна. 
Прага тръгва още от IX-X в. от една скала над р. Вълтава, където княз Пржемисловски обединил всички чешки земи. Четири века по-късно великият чешки крал и император на Свещената римска империя Карл IV превърнал страната си в център на империята, а Прага – в нейна столица. С неговото име са свързани най-големите й забележителности, сред които Вишеград, „Храдчани“ с катедралата „Св. Вит“, Карловият мост и 4-ият университет в Европа – Пражкият.  
Златна Прага предизвиква възторг и оставя дълбока следа в паметта и сърцето на всеки, който се е докоснал се до старинните улици и църкви, до музеите, дворците и богатите съкровища, както и до душевността на неговите жители, отнасящи се с преклонение към огромното културно-историческо наследство. Грандиозната готическата катедрала Свети Вит, Златната уличка с дома на Кафка, бароковата църква от 18 в. „Свети Николай“; Карловият мост от 14-ти век с многото статуи и улични музиканти; eдна от кулите – Прашна брана, която е и вход към „Старе место” – старият градски площад с Кметството и световноизвестния часовник. Трудно е да се изброят всички забележителности….От малките стари улички с почти кукленски къщи в „Старе место”, та до приказните замъци – паметници на своето време – уникални, красиви, величествени.
Наричат я Златна Прага заради златните сгради!
Съкровищницата в двореца Храдчани, Църквата „Св. Богородица от Лорето”, където се помещава т.нар. Пражко слънце, изработено от злато и украсено с 6222 диаманта – всичко е в блясък. Когато през нощта градът се облива с хиляди изкуствени светлини – всичко пък потъва в злато. Наричат Прага още Града на стоте кули. Не зная дали са сто, но те наистина правят панорамата изключителна. Всяка година над 500 000 туристи се потапят в магията на миналото и се възхищават от мащабите на бъдещето, от умението на хората да вплитат своята съвременност в реставрираните и запазени завинаги архитектурни шедьоври. Тук навсякъде се ремонтира и възстановява. Използват се средства от различни национални и международни програми. 2000 сгради са обявени за паметници на културата от ЮНЕСКО.
За една от атракциите на Прага се счита замъка“Храдчани“, в който днес се помещава седалището на чешкия президент. Това е най-големият дворец в Европа. Храдчани е крепостен дворцов ансамбъл на хълма над река Вълтава. Входът ѝ се охранява от гвардейци, които се сменят на всеки кръгъл час (от 7 до 18 ч. през зимата, до 20 ч. през лятото). Първият строеж на това място е от 9 век и представлявал скромна дървена постройка, заобиколена от защитни ровове. От 10 век е резиденция на чешките владетели, а от 1918 г. е резиденция на президента на републиката. В продължение на векове тя се обновява и разширява, което прави архитектурата на двореца изключително разнородна. Сградата претърпява 4 реконструкции, а сегашният си вид дължи на Хабсбургите и най-вече на Мария-Терезия. Днес той е сред най-големите старинни замъци в света и заема площ от 7,28 хектара. Помещенията, разположени в него, заемат рекордните 260 000 кв. м. Шест двореца, катедрала, три базилики, четири манастира, пет картинни галерии и стръмни улички, по които всяка сграда е някаква забележителност, образуват великолепния дворцов комплекс „Храдчани“.
Стаите и залите са съединени с дълги коридори, които отвеждат към множеството черкви, към манастира, към кралските дворци, кули и дворове, разположени в комплекса на хълма.Земите на замъка се пазят от почетна стража пред портите, която се сменя на всеки час. В пределите на Храдчани се намират църкви, правителствени сгради и градини. Тези огромни територии са били дом на много владетели, които са оставили своя отпечатък от царуването си, като все са променяли с нещо облика му. 
Пеещият фонтан в двора на летния кралски дворец с мелодията на капките, падащи в бронзовата чаша, шедьоврите на Роден, Пикасо, Тициан, Тинторето и много други майстори в картинната галерия на двореца „Щернберг“, невероятните съкровища в базиликата „Свети Иржи“ и в стария дворец с Владиславовата зала – най-голямата в целия комплекс са само част от забележителностите. 
Освен това именно тук са се случили велики исторически събития – от убийството на свети Вацлав до Втората Пражка дефенестрация. Замъкът Храдчани е ограден от квартал, който е разположен на хълма над Мала Страна и още в началото е служел като жилищен квартал за служителите на двореца. Днес от парка на държавната резиденция Прага се вижда като на длан. 
Друга ярка забележителност е Карловия мост- това е връзката между западна и източната част на града.

Карловият мост

С дължина от 516 метра и широчина от 10 метра той е построен през XIV век по заповед на крал Карл IV, чието име носи.Тук са коронясвани кралете ная Бохемия, оттук императорите са влизали в града, а привържениците на Ян Хус провеждали литургиите си. Карловият мост винаги се е оказвал в центъра на исторически събития.Тук били коронясвани кралете на Бохемия,оттук императорите и кралете са влизали в града,тук привържениците на Ян Хус правели литургии. Символът на града вече е на над 600 години и отдавна е надскочил първоначалното си предназначение. Мостът е културен паметник и ако не сте минали по него, значи не сте били в Прага.
Със стражевите кули от двете си страни, с 16-те арки и скулптурите на светци той е предпочитано място не само от туристи, но и от художници, изложили своите творби или опънали платна за нови багри, от музиканти и продавачи на сувенири. Тук всеки човек, местен или гост, може да отвори душата си за невероятния изгрев или фантастичния залез, отразени във водите на Вълтава, в които и днес свободно плуват лебеди. Карловият мост е преддверие към романтиката на Старе место с 12-те апостоли на старинната часовникова кула.
Старе место е гордостта на Прага. 
С бароковата архитектура на църквата „Св. Микулаш“, с римските аркади и готическите сводове.Въпреки тълпите от туристи, препълнените улични кафенета и огромния брой търговци, главният площад на Прага несъмнено ще ви впечатли с великолепието си. Стотици хора идват тук да видят прочутата пражка часовникова кула, студенти в странни костюми раздават флаери за театрални постановки, възрастни двойки гледат с неодобрение облечените в кожа пънкари, а скучаещи младежи държат реклама на музея на уреди за мъчение. Тук всички събития от човешкия живот ще дефилират пред очите ви. Тук е и музеят на Франц Кафка. Свидетел на много епохи, той носи и своеобразна интимност, допълваща се от десетките кръчмички и кафенета, изискани бутици и ресторанти, от гастролиращите артисти и музиканти.
Часовникът Орлой е един  от символите на Прага. 
Изработен е от часовникаря Хануш през 1410 г. Според легендата, след завършване на часовника, професорът Хануш е бил ослепен по нареждане на градския съвет, за да не може отново да пресъздаде същото чудо. Слепият професор Хануш за отмъщение се хвърлил в механизмана часовника, умрял, а часовникът спрял да работи и не е работил в продължение на почти един век. Освен че показва точно време, той представя движението на слънцето и планетите, разположението на зодиакалните съзвездия, броя на часовете дневна светлина всеки ден, както и залеза на слънцето, лунния календар и знаците на зодиака. На всеки кръгъл час се разиграва истински спектакъл – двете прозорчета на часовника, между които има красива фигура на ангел, се отварят и една по една се показват цветните фигурки на 12-те апостоли, които обикалят в кръг, следвани от Христос, който благославя хората.
Камбаната се бие от скелет, който държи пясъчен часовник, а от двете страни на циферблата са подредени още няколко фигури, символизиращи човешките грехове: ухилена фигура на мъж – за разточителството; мъж с торба злато в ръце – за скъперничеството; мъж, който се гледа в огледало – за суетата. Всички заедно показват преходността и напомнят, че човек, както и да живее, един ден умира. Накрая се чува кукуригането на златен петел, символ на пробуждането на човека. Покрай самия часовник има множество скулптури с библейски характер. Пресъздадени са трите най-големите смъртни гряха на човека: надменност, алчност, сладострастие, а четвъртата скулптура е Смъртта.Според местна легенда самия град ще пострада, ако бъде пренебрегван часовника, като за това трябва да потвърди специален механизъм, който наподобява кимане с глава, а легендата твърди, че единствената надежда за жителите е малко момче, което е родено в нощта на Нова година.
Под „Храдчани“ е Мала страна, вторият пражки град, основан през 1257 г. С многобройни дворци, църкви, кули, площади, градини, сгради в бароков стил с фронтони и скулптури. Тук се намира Националният музей с Пантеона на великите чехи, театър „Сметана“, големият търговски комплекс „Перла“.
Наблизо е известната пивница „У Флеку“, преустроена днес в романтичен стил.
Тук за пръв път през 1834 г. пражани пият прочутата пилзенска бира. Всеки се оплаква от шума и храната, но легендарната кръчма е претъпкана от векове, а  регистрите показват, че разрешително за варене на бира тук датира от 1499 г., „У Флеку“ нито изнася, нито бутилира своята знаменита люта бира – и не изглежда да има нужда го прави, тъй като целият свят му идва на крака.Седнете ли, веднага ще ви връчат чаша тъмна бира Гъстата черна бира се прави в заведението и тук важи правилото: „Колкото се произвежда, толкова се и изпива.”
След като са ви посрещнали с чаша пиво, до вас оставят бял лист, на който с чертичка се отбелязва всяка погълната чаша. Бирата не се поръчва, а просто чакаш всяко раздаване на сервитьора с огромната натоварена табла. Междувременно друг келнер преминава, като предлага по чашка „Бехеровка” – специален чешки ликьор от различни билки.На същото хвърчащо листче отбелязват с по една чертичка и изпитите „Бехеровки”. Шест големи зали с общи маси, външни градини и хвърлящи сянка дървета правят възможно тълпите да изглеждат по-малко впечатляващи, отколкото всъщност са; мястото е крайно уютно по време на студените и мрачни зимни вечери. Чешки духов оркестър свири традиционна кръчмарска музика през повечето от летните уикенди и ако никога не сте били на мюнхенския Октоберфест, не ви и трябва да го правите след това.

 

 
Друга знаменитост в Прага е ресторант „У Калиха“, близо до Вацлавския площад.

Именно тук храбрият войник Швейк, преди това търговец на кучета, влиза в историята на Първата световна война с романа на Ярослав Хашек. Когато писателят тръгнал на война, се уговорил с приятелите си след завръщането му да се виждат в „Чашата“ всяка вечер в шест. Днешните стопани са се опитали да запазят автентичността на обстановката от 1913 г., когато тук са идвали Хашек и художникът Йозеф Лада – масата, на която са пили студена бира, както и рисунките по стените, илюстриращи подвизите на Швейк.
Много от гостите предпочитат да си поръчат като предястие т.нар. „прделачка“ (супа от кокали с булгур и много подправки), националното чешко ястие свинско печено с кисело зеле и кнедли, както и специалитетите гулаш „У калиха“ и картофени блини „Швейк“. И, разбира се, много пилзенска бира.

Не по малка забележителност в Златна Прага е  Танцуващата къща.

Завършена е през 1996 г. Известна е под името Фред и Джинджър (тъй като сградата прилича на танцуваща двойка).  Проектът е вдъхновен от танците на Джинджър Роджърс и Фред Астер. Дизайнът й е творение на хърватско – чешкия архитект Владо Мулинич и канадския архитект Франк Гери. Завършена е през 1996г. Танцуващата къща е с доста нетрадиционен стил. На покривът й се намира френски ресторант с невероятна гледка към града.

 

Атмосферата на Прага е неповторима, всичко в този град е декор на историческа пиеса, на приказка и затова хората обичат да се връщат към чешката столица отново и отново.
art-twig.bg

Advertisement

Facebook

Календар

март 2024
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031