Звездни
Девет жени обвиняват Пласидо Доминго в сексуален тормоз
Публикувана
преди 7 годинина
От
Ива Оприкова
Пласидо Доминго не е просто оперен певец. Той е смятан за един от най-великите оперни певци и десетилетия наред кове наследството си, трупа популярност и затвърждава това впечатление. Оперният певец има над 4000 изпълнения в кариерата си, носител е на няколко награди „Грами“ и е диригент и директор на Операта в Лос Анджелис.
Но сега #metoo вълната застига и него, а ако в обвиненията има нещо вярно, Доминго има и своята тъмна страна.
Жени, с които е работил – осем оперни певици и танцьорка, го обвиняват в сексуален тормоз. Те твърдят, че Доминго се е опитвал да ги склони към сексуален контакт с него и понякога ги е наказвал, когато са му отказвали.
Самият оперен певец, който е и женен, отрича обвиненията, публикувани след разследване на „Асошиейтед Прес“.
Според предполагаемите жертви някои от случаите са от края на 80-те години и са ставали на места, където Доминго е заемал ръководни постове.
Една от жените твърди, че оперният певец е бръкнал с ръка под полата й, а три други казват, че той насила ги е целувал по устните.
„Един бизнес обяд не е нещо странно. Това някой да държи ръката ти по време на бизнес обяд е странно; или да постави ръката си на коляното ти – [също] е малко странно“, казва друга от обвинителките.
По думите й Доминго „винаги те докосва по някакъв начин“.
Седем от деветте жени, които отправят обвинения, твърдят, че кариерите им са пострадали, след като са отблъснали Доминго. Някои казват, че той им е обещал роли, които така и не са станали реалност.
Други шест жени коментират, че поведението на Доминго ги е накарало да се чувстват неудобно. Една от тях – оперна певица, разказва, че той неколкократно й е предложил да излязат на среща, след като я е наел да пее на няколко негови концерта през 90-те години.
Над 30 души от оперния бранш разкриват, че са ставали свидетели на неприемливо сексуално поведение от страна на Доминго спрямо по-млади жени, които е преследвал безнаказано.
78-годишният Пласидо Доминго отвръща в позиция, че тези обвинения са стари – от около 30 години, че са „дълбоко тревожни“ и „по начина, по който са представени – погрешни“.
„Все пак е болезнено да чуя, че може би съм разстроил някого или накарал някого да се чувства зле – без значение колко време е минало и въпреки най-добрите ми намерения“, се казва още в позицията на оперния певец.
По думите му всички негови връзки и отношения винаги са били по взаимно съгласие.
„Същевременно разбирам, че правилата и стандартите, с които се измерва – – и би трябвало да е така – поведението ни днес, са много по-различни от онези в миналото“, казва още Доминго.
Само една от обвинителките е представена с името си – Патриша Вулф. Мецосопраното е пяла с Доминго във Вашингтонската опера. Другите жени настояват за запазване на своята анонимност, тъй като или все още са в музикалния бранш, или от страх, че разкриване на имената им може да доведе до тормоз и публично унижение.
Историите им обаче са сходни – в тях се посочва как Доминго постоянно е търсил контакт с тях. Често е звънял в домовете им късно през нощта, интересувал се е от кариерите им и ги е придумвал да излязат с него за по питие или на вечеря – включително в апартамента или хотелската му стая. Всички предложения са били замаскирани като оферти за професионален съвет.
Нито една от жените обаче не показва какъвто и да е документ за доказателство – като телефонни съобщения например. Проверка на AP показва, че те наистина са работили на местата, където твърдят, че се е случвал тормоза.
Една от жените дори твърди, че е правила секс с Доминго два пъти. След единия акт в хотел в Лос Анджелис оперният певец оставил 10 долара на шкафчето й.
„Не искам да се чувстваш като проститутка, но и не искам да ти се налага да плащаш сама за паркинга“, казал той според предполагаемата жертва.
Друга от жените разказва за случай от 1998 г., когато е работила в Операта на Лос Анджелис. През същата година Доминго става творчески директор на операта.
По думите на жената той веднага започнал да звъни в дома й. Докато й говорил за работа, изведнъж преминавал на покани за по питие, ходене на кино или посещение в апартамента му, за да й „приготви закуска“.
По това време тя е била на 27, а Доминго – на около 56 години.
С времето жената е спряла да вдига телефона си и е започнала да си измисля различни извинения – от това, че е уморена, до това, че е омъжена. Въпреки това в един момент тя е посетила дома на певеца, защото е мислела, че в противен случай с кариерата й ще бъде свършено.
Според разказа й Доминго я е отвел в спалнята си, където я съблякъл и последвало взаимно опипване. Следва време обаче жената е помолила Доминго да спре да я търси.
Нейният съпруг потвърждава за телефонния тормоз пред AP, a самата певица му е разкрила всичко случило се. Нейна колежка разказва, че тормозът довел до отслабването на предполагаемата жертва и тя получила проблеми с нервите.
По думите на жената, която обвинява Доминго, след като той поел контрол над кастинга в операта, спрял да я търси и никога повече не я наел.
„Чувствах се сякаш, ако му кажа „не“, казвам „не“ на Господ. Как казваш „не“ на Господ?“, разказва жената за преживяното тогава.
twig.bg

Търсене

Мисъл на деня 01.02.2026

Мелания Тръмп събра фамилията на премиерата на биографичния си филм (Галерия)

Откриха паметник на Захарий Стоянов в София

Aвтопортрет на Фрида Кало продаден за 54,7 млн. долара

Мисъл на деня: 21 ноември 2025

Светецът на Барселона – Антони Гауди (Видео)

Мария – име за царици! Вечните песни за Мария (Видео)

Фил Колинс на 73: Барабанистът с най-нежния глас (Видео)

От „Закуска на тревата“ до „Олимпия“, изящните революции на Едуард Мане (Видео)

Ирландската звезда на световната музика Ения на 62 (Видео)
Календар
| П | В | С | Ч | П | С | Н |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | ||
| 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 |
| 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
| 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 |
| 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | ||

