Connect with us

БулевАРТ

Спомен за Вълчо Камарашев: всеопрощаващият добряк с блага усмивка

Публикувана

на

Известен на младите поколения най-вече от тв рекламата със салама и „бай Вълчо“, актьорът Вълчо Камарашев има повече от 100 роли в киното и театъра. Загубихме го точно преди година, но публиката и колегите му ще помнят винаги благата му усмивка с трапчинките, нрава му на всеопрощаващ добряк, характерния му глас.

Вълчо Камарашев беше един от бележитите актьори на две епохи в българските сценични и визуални изкуства. Четири поколения израснаха с неговите филмови и театрални роли. От „Черните ангели“ до „Откраднат живот“, от русенската, бургаската и пернишката театрални сцени до „Сълза и смях“ и до пенсионирането си в „Театъра на армията“ – Вълчо Камарашев беше актьор неудържим, свързан завинаги с българското изкуство.

Има над 100 роли в театъра, над 80 в киното, както и около 200 участия в телевизията. Името на актьора Вълчо Камарашев ще остане в историята на българското кино и театър. Зрителите ще го запомнят с ролите му в „Мера според мера“, „Войната на таралежите“, „Аз, графинята“, „Всичко е любов“.

Роден в семейство на моряк и учителка, неговият артистичен талант е природна дарба. Още в гимназията участва в драмсъстава, ръководен от артиста Стефан Гъдуларов.

Ето какво разказва актьорът през 2006 г. пред Венелин Митев: „Като ученик в Трето средно училище „Кирил и Методий“ в Бургас имах една учителка – Пулева, която още е жива и е в старчески дом.

Тя повика големия актьор Стефан Гъдуларов, създаде драмсъстав и започнахме всяка година да правим по 1-2 постановки. В края на X клас изпратих документите си за кандидатстване във ВИТИЗ. Тогава по изключение можеха да кандидатстват и незавършили средно образование. Подготвиха ме артистите Милка Туйкова и съпругът й Иван Хаджирачев и ме приеха още при първия опит. Но ме повика известният театрал проф. Д. Б. Митов, който преподаваше в института, и ме накара да обещая, че още до края на първи курс ще си взема дипломата за завършено средно образование. Така и стана.“

Силно пленен от театралното изкуство, Камарашев кандидатства във ВИТИЗ „Кр. Сарафов” преди да е завършил гимназия. Приет е „актьорско майсторство“ в класа на проф. Филип Филипов и завършва средното си образование като частен ученик.

Като професионален актьор започва своята кариера на сцената на Драматичния театър в Бургас, където участва в спектакли на Юлия Огнянова и Леон Даниел.В интервюто пред Венелин Митев, Камарашев споделя още: „Не успях да изиграя Фалстаф. Любен Гройс, лека му пръст, възнамеряваше да постави в „Сълза и смях“ Шекспир и аз да играя Фалстаф, но почина и така се разминах с тази роля.“  /б. ред. Джон Фалстаф е една от емблематичните фигури в ренесансовата епоха, илюстриращ деградацията на старата родова аристокрация в условията на възход на новата буржоазна класа. Изпаднал благородник, стар и опитен женкар, той се перчи с воинските си подвизи и смелостта си, макар че тромавата му фигура и огромното му благоутробие да са непосредствено опровержение за хвалбите му.)

В киното започва във филми на Въло Радев и Вили Цанков. Това, което привлича режисьорите, е неговата естественост и харизматичност. Самият той е жизнерадостен, енергичен, бодър и вечно усмихнат.

Режисьорите го отриват за киното след участието му във филма на Въло Радев „Черните ангели“. Зрителите си го спомнят в „Тримата от запаса“, „Осъдени души“, „Вилна зона“, „Служебно положение ординарец“, „Дело №205 – П.К. Яворов“, „Войната на таралежите“, „Всичко е любов“, „Комбина“ и др.

art-twig.bg

 

 

 

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930