Connect with us

На път

Париж – столицата на световните музеи, гурме кухнята и висшата мода (Галерия)

Публикувана

на

С музеи от световна класа, с висшата мода, с архитектура от епохата на Бел Епок и отличаващата се кухня Париж е не само столица на културата в Европа, но и на целия свят. Синоним на романтика и лукс, столица на гурме кухнята и висшата мода, едновременно модел на класика и модернизъм, Париж е винаги сред първите три най-посещавани места в света. Той наистина разпалва страсти и както знаем, присъства в сюжета едва ли не на всеки втори холивудски филм.
Ако по тази причина на някой му звучи твърде банално да пътува ей така просто до Париж :), би могъл да предприеме малко по-дълга обиколка из северната част на Франция, разглеждайки невероятния Мон Сен Мишел в Нормандия и възхитителните замъци по Лоара малко пó на юг (подробности за такъв маршрут ще намерите в поста От замъците по Лоара до Мон Сен Мишел. Но другите места, въпреки ослепителния си блясък, са само лъчите, слънцето си остава Париж.

Ето някои от по-популярните забележителности и маршрути в града, на които можете да наблегнете:

• Лувърът (Le Louvre)–най-посещаваният музей на изкуствата в света, бивша кралска резиденция, а днес – огромно хранилище за артефакти, разпределени в колекции, включващи разнообразни художествени жанрове, декоративни изкуства, египетски антики, произведения на римското, древногръцкото, ислямското изкуство. Една от най-оживените зали по всяко време е тази с всеизвестната „Мона Лиза” на Леонардо да Винчи. Музеят пази и много други шедьоври на имена като Рафаело, Рембранд, Ван Дайк, Рубенс, Веласкес, т.н. Постоянно се събират тълпи и около статуите на Венера Милоска, на Нике от Самотраки и статуята на Микеланджело „Бунтуващият се роб”. Интерес за широк кръг посетители представляват и разкошните апартаменти на Наполеон III.

Понеже не е възможно Лувърът да бъде разгледан старателно в рамките на един ден – коридорите му надхвърлят обща дължина от 16 км., а изложбената площ е около 60 000 кв.м. – по-добре предварително си набележете важни за вас произведения и залите, в които се намират. Така ще си спестите разочарованието след няколко часа да сте си протрили обувките от ходене, а да не сте видяли почти нищо, съвпадащо с вашите интереси.

• Съвсем близо до Лувъра са градините Тюйлериплощад Конкорд и Мадлената (църквата „Света Мария Магдалена”). Нагоре от площад Конкорд тръгва най-известният булевард в света Шанз Елизе, а в противоположния му край – на площад Шарл де Гол – ще ви посрещне знаменитата Триумфална арка. Просто се разходете по Шанз Елизе и ще разберете напълно Жо Дасен и “Aux Champs-Elysee…”; даже сама ще зазвучи в главата ви, все едно вие сте я писали 🙂

 

 

• Нотр Дам (Notre-Dame de Paris) или „Парижката Света Богородица”. Готическата катедрала на остров Сите на река Сена, строена между 12-ти и 14-ти век, се смята за върхово постижение на френското изкуство и архитектура, задаващо първообраза на готиката като стил. И действително е!

Фонтанът на площад Конкорд, Париж

Фонтанът на площад Конкорд, Париж

• Айфеловата кула (Tour Eiffel) е може би най-популярният символ на френската столица, макар и доста експлоатиран, та чак до степен на втръсване :). Качването до най-високата й точка обаче наистина разкрива уникални гледни точки за снимки на Париж. Пък и оттам човек най-очевидно забелязва как сградите и улиците са подредени като на макет, сглобен по чертежите на някой архитект – перфекционист. Той си има и име – Хаусман, избран от Наполеон III да преобрази града, като смени средновековното му излъчване с по-модерно. Именно на него днешен Париж дължи широките си булеварди, парковете и безупречните си сгради, облицовани еднакво в бежов камък и с балкони от ковано желязо. Вечер кулата е бляскаво осветена, а паркът около нея е приятно и оживено място, където парижани по всяко време си организират пикници насред града с бутилка хубаво вино.

• Близо до Айфеловата кула може да вземете корабче за разходка по Сена, от което получавате шанс да видите и заснемете прекрасните мостове и фасадите на забележителни в архитектурно отношение сгради, разположени покрай реката.

Нотр Дам дьо Пари

Нотр Дам дьо Пари

• Музей Д’Орсе . Една от тези сгради около Сена е бившата железопътна гара и хотел, превърната през 80-те години на миналия век в музей на импресионистите. За любителите на импресионизма едва ли има друго място, по-богато на колекции на художниците, творили във Франция след средата на 19-ти век от т.нар. Салон на отхвърлените и формирали ново течение в художественото изкуство. Това е раят за почитателите на Моне, Мане, Реноар, Дега, Писаро, Ван Гог (макар специално за него къщата-музей в Амстердам да включва също голям брой произведения), Гоген, Сезан, Тулуз-Лотрек. Препоръчваме и сувенирния магазин към музея, който предлага находчиви варианти за това как човек да отнесе в дома си предмет, който едновременно да му бъде от практическа полза и да го зарежда емоционално с негова любима картина.

• Люксембургските градини с двореца на Мария де Медичи – един от най-големите парижки паркове. Дворецът с невероятни цветни градини, статуи и фонтани е построен в началото на 17-ти век по волята на Мария де Медичи по подобие на двореца Пити в родната й Флоренция. Модно място за разходки сред френското благородничество в миналото, в днешни дни палатът е място за заседанията на Сената на френския парламент. Паркът се намира на границите на Латинския квартал и близо до Сорбоната. Кварталът, в който витае истинска студентска атмосфера е населен с много колежи и университети, а самото му име идва от латинския език, на който се е преподавало през средните векове. На същото място ще откриете и едни от най-оживените барове и бистра в града.

Музей Д'Орсе - Ван Гог, 1890 г.

Музей Д’Орсе – Ван Гог, 1890 г.

• Хълмът Монмартър с площада на художниците и базиликата Сакре Кьор (Sacre Coeur) най-горе. Живописните улички на Монмартър носят духа на множеството известни художници, творили в своите ателиета там като Пикасо, Дали, Ван Гог, др. В района около Монмартър се намира и известното кабаре „Мулен руж” (Moulin Rouge).

• Дворецът Версай в едноименното градче на 30 км от Париж непременно трябва да бъде включен във всяко пътуване до френската столица с културно-познавателна цел. Превърнат от замък в кралски дворец и място на фактическото управление на Франция по време на Луи XIV, Версай е един от най-известните дворци в Европа, част от списъка на ЮНЕСКО със световно културно наследство. Във Версай все още може да се види декорът на дворцовия живот по времето на Краля Слънце – живот, изпълнен с разкош и великолепие, но и с всевъзможни интриги и предателства.

Градините на Версайския дворец

Градините на Версайския дворец

Дългият списък от забележителни места в Париж включва още: Дома на инвалидитеПантеона с тленните останки на Виктор Юго, Емил Зола, Волтер, Мария Кюри и други видни французи, гробището Пер Лашез, в което са погребани Шопен, Оскар Уайлд, Бизе, Балзак, Белини, Едит Пиаф и други велики личности в човешката история, площад Вендом, сградата на Операта, квартала Монпарнас, и още много, много други.

Париж притежава още много лица, но най-добре би било да ги откриете сами. По някакъв начин той самият прилича на истинско френско вино – след отпиване се разтваря в пищен букет от аромати, завърта ти главата и оставя дълъг послевкус.

art-twig.bg

 

Advertisement

Facebook

Календар

октомври 2024
ПВСЧПСН
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031