Connect with us

На път

Ликьор на щастието: архипелагът Фиджи (Видео)

Публикувана

на

Ако обичате авантюристичните почивки или сте почитател на продължителното излежаване с коктейл в ръка, ако търсите забавна дестинация или любовна идилия, ако искате да събирате тен редом с Никол Кидмън или търсите усамотение…кой каза Фиджи?

Едва ли има човек, който тайничко да не е мечтал за почивка на екзотичен остров. И това е съвсем разбираемо – екзотичните острови са утопичната представа за рая на земята. Красотата на островите Фиджи е привличала заселници още през IV-тото хилядолетие пр.н.е. През 1966 г. островите Фиджи вдъхновяват един от първите производители на американски парфюми Джозефин Катапано да създаде световноизвестния дамски аромат „Фиджи“ за модната марка Ги Ларош (Guy Laroche). Днес островите Фиджи са една от най-популярните туристически дестинации и една от най-развитите в икономическо отношение островни нации в Тихия океан.

320 острови са раят за сърфисти, гмуркачи, риболовци, кулинари, а също и за непоправимите романтици и приключенци. Ако богатите българи искат да отдъхнат редом до Мел Гибсън и синът Жак Ив Кусто могат да прегледат офертите, препоръча Меламед. Има свръхлуксозни оферти. Костенурковият остров на Фиджи може да побере не повече от 14 души, които имат възможност да избират за нощувка между традиционни сламени хижи или съвременни къщички, а цената се колебае между 1632 и 2390 долара за нощ. Курортът Ватутеле е още едно привлекателно място на островите Фиджи, където може да се отседне за сравнително ниска цена – 1296 долара на ден. Особеното тук е, че на туристите се препоръчва да ходят боси, а използването на пари, вестници и модерни дрехи е забранено.

СТОЛИЦАТА СУВА Е НАЙ-СТАРИЯТ ГРАД ВЪВ ФИДЖИ

Всички по-забележителни сгради са разположени на единствената му главна улица “Виктория Парейд”- на Министерския съвет, на парламента и на Националния музей – първия подобен не само във Фиджи, но и сред околните островни държави. Няколко индуистки храма, джамии, катедрали и десетки паркове го правят уютно и приятно за разходка място. Най-известният – Албърт парк, отбелязва мястото, където през 1928 година се е приземил австралийският летец Чарлз Кингсфорд Смит – първият, прелетял над океана от САЩ до Австралия. “Високите модерни здания”, с които Бала ни наплаши, се оказаха няколко банки, молове и административни сгради на по 5-6 етажа, а сред тях като истински небостъргач се издига най-високата във Фиджи – 14-етажна банка.
Историческите забележителности във Фиджи не са толкова много. Два-три туристически маршрута обхващат повечето от тях, поне що се отнася до основния остров Вити Леву. Но това, на което чужденецът никога не може да се насити, са природните красоти. Господ е благословил и щедро обдарил това място, а за радост мъдри управници и алчни предприемачи не са се опитвали да поправят божиите дела.

КУРОРТНИТЕ КОМПЛЕКСИ ВЪВ ФИДЖИ

обикновено отвън изглеждат семпло, дискретни и ненатрапващи се, което в никакъв случай не значи евтини. Строи се в характерния за Океания стил и хотелите най-често представляват множество къщички със сламени покриви, разположени в неизбродими тропически градини, а често и във водата. Що се отнася до лукса в тях, едва ли и най-капризните туристи ще имат забележки. Тук са рядкост тризвездните хотели. Четири и пет звезди, при това само на световни вериги. А има местенца с лукс и категория, за които броят на звездите е просто недостатъчен. Тук – далеч от светската суета, по самотните безкрайни плажове, отдъхват някои от най-известните личности на световния елит.
Привлечен от не твърде високите цени за нощувка със закуска, той се оказва в едно райско кътче, отдалечено на километри от големите градове, където единствената възможност да се обядва и вечеря са ресторантите на комплекса. Многобройни, разнообразни, екзотични, кой от кой по-елегантни и разбира се – изключително скъпи. Една скромна вечеря от два стека и бутилка от най-евтиното предлагано вино е около 120 долара. Но когато си във Фиджи, е малко вероятно да те разтревожат такива прозаични неща като храната. Впрочем такситата са доста евтини и

ЗА ПЕТ ДОЛАРА МОЖЕШ ДА ПРЕСКОЧИШ ДО БЛИЗКИЯ ГРАД,

където цените са съизмерими и дори по-ниски от нашите, а за два долара и половина получаваш грамадански сандвич с много екстри. Супермаркетите също са великолепно заредени и много евтини. Рафтовете са отрупани с непознати продукти, отговарящи на кулинарните предпочитания на двете основни етнически групи. Много ориз, много индийски подправки, много риба и морски деликатеси. Макар че рибата е отделна тема във Фиджи.


Градските пазари във Фиджи – освен споменатите вече корени от кава в големи количества, предлагат основно тропически плодове, много от които напълно непознати на европееца. Могат да се видят камари ананаси, натрупани като нашите дини – и почти толкова големи. Долар за ананас, и то за чужденците, местните вероятно пазаруват по-евтино. Връзка банани (с невероятно разнообразие на сортове) – долар. Купичка манго – долар. А също така почти непознатите таро, ямс, касава, дурука. И в този рай на изобилието – изненадващ дефицит.

Иначе Фиджи е един от най-големите производители в света на захарна тръстика. Ценната култура дори присъства в националния герб, а в правителството длъжността „Министър на финансите, националното планиране и захарта” се счита за по-важна дори от тази на премиера.
Като става дума за пазар, добре е да се направи и един бърз тур на магазините. Сред тях сувенирните заслужават най-голямо внимание, преди всичко защото дрънкулките, изработени в Китай, тук не са превзели пазара. Евтино могат да се купят дървени сувенири, част от тях дискретно напомнящи за канибалското минало. Памучните изделия са много качествени, с характерните местни щампи и доста евтини. Не точно евтини, но пък с неподражаема екзотика и самобитност са бижутата от перли или седеф.


Специално внимание заслужава произведената във Фиджи козметика. Изключително разнообразие от аромати, много качествени продукти с главно предимство – натурални съставки. Местната козметика по нищо не отстъпва на най-прочутите световни марки, освен по едно – цени в пъти по-ниски. Като цяло, във Фиджи любителите на маркови стоки ще останат разочаровани. Такива магазини има само в хотелите – няма нужда да се споменават цените, а също и на големите пристанища.
Магазините и заведенията в Порт Денарау могат да тънат в характерната си леност дни наред, тук-таме обезпокоявани от някоя група объркали се туристи. Но тяхната жътва са

ГОЛЕМИТЕ ПРЕЗОКЕАНСКИ ЛАЙНЕРИ

Поне веднъж седмично огромен кораб акостира във фиджийското пристанище за кратка или по-дълга спирка. От лайнера се изсипват хиляди пътешественици, предимно бодри и добре гледани европейски, американски и австралийски пенсионери. Пристигането на големите кораби се знае предварително и цялото население тръпне в очакване. Цените в магазините се вдигат, всички заведения изваждат скритите си козове за привличане на клиенти, а таксиметровите шофьори са направо в паника – о, утре ли, утре в десет няма да мога да ви взема, защото в порта пристига „Куин Елизабет” (един от най-големите презокеански лайнери в света – бел. авт) и цял ден ще трябва да развеждам пенсионери…
Два дни „Куин Елизабет” остана на котва в Порт Денарау като част от околосветския си маршрут. И изведнъж навсякъде – по улици, магазини и кръчми, зазвуча руска реч…


Гостите от круизните кораби нямат много време за губене. Музеи, храмове и прочие исторически забележителности се минават на вентилатор в препускащата им обиколка. Но задължителна част от прогамата е посещението на природен парк, защото това е едно от лицата на Фиджи. Там натрупаните впечатления ще им стигнат чак до следващата бърза спирка.

art-twig.bg

Advertisement

Facebook

Календар

декември 2023
ПВСЧПСН
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031