Connect with us

Моето място

Антиб – вдъхновението на Пикасо и Мопасан с аромат на абсент (ГАЛЕРИЯ)

Публикувана

на

Aнтиб – градчето с най-живописният залив на Лазурния бряг, най-тихите и колоритни улички в района, най-добрите барове за абсент…

Разположен на скалист нос на брега на Средиземно море. Той е един от най-известните курорти на Ривиерата.

Антиб, където още живее артистичният дух на Пикасо

Селището е основано през V век пр.н.е. от гръцки колонисти с името Антиполис. По-късно – през 27 г. пр.н.е., става част от Римската империя и е център на средиземноморската търговия. Крепостите и пристанището са реконструирани през XVII век.

Най-тихите и колоритни улички в района,

Градът, понастоящем с население от около 80 хиляди души, е създаден през V век преди н.е. като гръцка колония. И с удобното си и стратегически разположено пристанище, оформено по естествен начин първо от природата, а след това от човека, градът се оказва важен и значим търговски център векове наред. Понастоящем Антиб е едно от прекрасните курортни места на южния френски бряг.

Антиб привлича като магнит

Замъка „Грималди“ се извисява върху укрепленията над морето. В него през 1946 г. отсяда гениалният Пабло Пикасо. От престоя му, който сам счита за много плодотворен, са едни от най-хубавите му картини – „Радостта от живота“, „Нощен риболов в Антиб“ и др., които дарява на града. В този замък са живели един куп известни личности, но да го прослави успява само един.

През 1946 г. в Антиб пристига Пабло Пикасо. Властите са предложили на художника да използва замъка Грималди, който принадлежи на общината като… ателие. Художникът прекарал в курорта около шест месеца, рисувайки го и в резултат на работата му около двайсет нарисувани тук картини, включително „Нощен риболов край Антиб“.

Антиб

Именно и тези негови работи са се превърнали в основа за бъдещия музей на Пикасо, открит в замъка Грималди през 1966 година. Самият художник нарича времето, прекарано в Антиб, много ползотворно. Днес в колекцията на музея се съхраняват около 250 негови творби. Освен това, тук могат да се видят картини на Модиляни, Пикабия, странните, но толкова очарователни скулптури на Миро и Риш.

На терасата са поставени скулптури на Хоан Миро и Конрад Риш, които изглеждат впечатляващо на фона на морето.

В Стария град уличките са тесни, калдъръмени и с много магазинчета, в които наред със сувенирите може да се види как се практикуват занаяти. Вечерите са идеални за посещение на някой от малките ресторанти, сгушени в подножието на високите сгради.

Тук художникът Жан-Люк Пеле е създал цяла пещера от шоколад, в която можете да седнете и да опитате тази сладка прелест. 1,5 т са използвани, за да се направят различните стаи. Можете да се запознаете и с начина, по който са създадени деликатесите, да дегустирате вкусните творения и разгледате шоколади, които са подредени като книги в библиотека.

Тук често са идвали писатели като Жул Верн и Виктор Юго, художници като Моне и Шагал…

Морските дарове също са на изключителна почит в Антиб. Световноизвестен в това отношение е ресторант „Бакон“. Притежаван е повече от 50 години от една и съща фамилия. „Бакон“ е известен отдавна с буябес – гъстата, но изтънчена рибена супа. Тя се поднася в специално гърне и е още по-вкусна, ако се сервира на откритите тераси с изглед към колоритното пристанище и залива на Антиб.

Наблизо ще усетите и очарователния дух на Франсис Скот Фицджералд, който витае из хотел „Кап Еден Рок“.

По бреговата линия около Антиб, която е дълга цели 25 километра, има около 48 плажа. Спортът е важна част от ежедневието на жителите на града. Там е разположен националния център за баскетболни тренировки на Франция. Една разходка из центъра ще ви убеди в красотата и многообразието на града. Въпреки многото хълмове, ако си вземете колело и карате из уличките, няма да останете разочаровани от гледките, които ще се открият пред вас. Местата, които задължително трябва да посетите, са покрития пазар, пристанището, стария град, музея на Пикасо, джаз фестивала, който е през юли. Но пък, ако сте изпуснали юлския фестивал и отивате по това време на годината, ще се насладите на многобройните фойерверки, които изпълват нощното небе над града почти всяка вечер. За любителите на шопинга добрата новина е, че там ще намерят бутици на някои от най-добрите марки в света. Така че, пожелаваме ви Антиб за почивка в началото на есента и отново.

Не е тайна, че там, където има артистични гении, има и абсент, макар и ритуалът по приготвянето и поднасянето му да се е превърнал в акт на тайнство. И до днес специалните абсент-барове в Антиб са „скрити“ под земята. Реклама за тях в туристическите гидове няма да откриете. Нито гигантски табели за чужденците, насочващи към баровете. Нито викачи отпред. Истинската реклама на добрите барове за абсент се носи от уста на уста.

Един от тях – Balade en Provence. Сградата е строена през 9 век, и като усещане за тайнственост на ритуала в годините, когато абсентът е бил забранен.

© Мария Георгиева, Тайният бар за абсент, който се намира под земята

Точният му произход и до днес е неясен, но се счита, че за пръв път е бил приготвен през 1792 г. от френския доктор Пиер Ординар. Пет години по-късно Анри-Луи Перно открива първия завод за абсент в Швейцария. Това е високоалкохолна напитка (40 до 70 градуса), получена от цветовете и листата на пелин. През 19 век използват абсента във френската армия като лек срещу треска. Много от писателите и художниците се пристрастяват към него, твърди се дори, че Ван Гог е отрязал ухото си след запой с абсент и коняк. В началото на 20 век много държави го забраняват и едва през 90-те години преузаконяват производството му. Затова и повечето абсент-барове в Антиб са ъндърграунд.

Разбира се, абсент днес рядко се пие чист. Ритуалът в Balade en Provence налага първо да си сложи шапка. После  абсент се сервира на дъното на огромна чаша и вода в голяма кана чучури от всяка страна, която се поставя в средата на масата. Върху чашите се слага решетъчна лъжичка с кубче захар, което да се разтопи под тънката струя вода. В съотношение 1:5 абсент и вода резултатът е изключително приятен.

art-twig.bg

Advertisement

Facebook

Календар

април 2024
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930